Новини
КОЖЕН ПРАЦІВНИК МАЄ ПРАВО НА ОПЛАТУ ПЕРІОДУ ТИМЧАСОВОЇ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Як здійснюються виплати “лікарняних” та що про це потрібно знати? Відповідає Юридичний порадник для ВПО.
- Лікар, до якого звернувся за медичною допомогою працівник, встановлює факт тимчасової непрацездатності та формує електронний медичний висновок у Реєстрі медичних висновків.
- Медичний висновок про тимчасову непрацездатність (далі - МВТН) з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.
- На підставі МВТН формується листок непрацездатності. Електронний листок непрацездатності має унікальний реєстраційний номер і надійде роботодавцю пацієнта в його кабінет страхувальника і самому пацієнту в його особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду (далі - ПФУ).
- Дані електронного листка непрацездатності надходять до Реєстру застрахованих осіб ПФУ у закритому вигляді та відразу відображаються в Електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) у відповідному статусі. Через 7 днів після закриття електронний переходить у статус “Готовий до сплати”.
- Роботодавець приймає рішення про призначення допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, формує заяву-розрахунок та направляє її до ПФУ.
- ПФУ не пізніше, ніж протягом 3 днів після надходження заяви-розрахунку, опрацьовує її та перераховує кошти на спеціальний рахунок роботодавця.
- Роботодавець з найближчою заробітною платою виплачує працівнику “лікарняні”.
Що впливає на розмір “лікарняних”?
На їх розмір впливає:
- заробітна плата за 12 місяців перед датою відкриття “лікарняного”,
- страховий стаж,
- кількість днів тимчасової непрацездатності,
- причина непрацездатності.
Як самостійно розрахувати їх розмір?
- Порахуйте дохід за останні 12 місяців перед датою відкриттям “лікарняного” листка (включає в себе заробітну плату, відпускні, премії, компенсації) та розділіть на 365.
- Помножте денну заробітну плату на кількість днів непрацездатності
- Помножте результат на % середнього доходу, який визначається залежно від страхового стажу працівника, а це:
- 100% - якщо стаж понад 8 років, а також за наявності пільг (“чорнобильці”, ветерани війни, постраждалі учасники Революції гідності, донори крові тощо)
- 70% - якщо стаж від 5 до 8 років;
- 60% - якщо стаж від 3 до 5 років;
- 50% середнього доходу - якщо стаж до 3 років.
Наприклад: річний дохід працівника - 180 000 грн., період тимчасової непрацездатності - 10 днів, страховий стаж - 6 років.
Середній заробіток за день = 180 000 / 365 = 493,15 грн.
Розмір “лікарняних” виплат = 493,15 * 10 * 70% = 3452,05 грн.
Що робити, якщо роботодавець не оплачує період тимчасової непрацездатності?
- Найперше з'ясуйте чи не виплачувалася Вам в той час заробітна плата. Бувають випадки, коли роботодавець “табелює” працівника і замість оплати тимчасової непрацездатності виплачує йому звичайну зарплату - а відповідно і немає заборгованості перед працівником.
- По-друге, уточніть в роботодавця причини невиплати “лікарняних”.
- Якщо має місце бездіяльність роботодавця, Ви маєте право звернутися зі скаргою до Держпраці, в тому числі шляхом електронного звернення.
Середа, 28 Серпня 2024 13:07 | Переглядів: 250