Новини
ЧАСТИНА 2️⃣. ВІД КИЇВСЬКОЇ РУСІ ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ. ЯК ЗМІНЮВАВСЯ УКРАЇНСЬКИЙ ПРАПОР
🇺🇦 З нагоди відзначення Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України ми підготували серію захоплюючих фактів про наш прапор і нашу країну. ⏳ Протягом тижня ми будемо поступово розкривати цікаві деталі, щоб ви могли дізнатися більше про символи та історію України. 👆Не пропустіть наші щоденні оновлення!
ЧАСТИНА 2️⃣. ВІД КИЇВСЬКОЇ РУСІ ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ. ЯК ЗМІНЮВАВСЯ УКРАЇНСЬКИЙ ПРАПОР
🇺🇦 Можна сміливо стверджувати, що український прапор найбільше модифікувався за часів Запорізького козацтва. На той час єдиного прапора для всієї України не існувало.
🚩Корогва (прапор) - була найзначнішою святинею українського козацтва. З різних письмових згадок видно, що в козацькому війську довго не було одного типу козацьких корогв (прапорів), а панувала повна довільність, так само і щодо барв прапорів.
🟡🔵Про те, що козаки використовували корогви різних кольорів, згадує і М.С.Грушевський: "В часи визвольної війни козаки використовували прапори різної барви".
⏳ До середини XVII століття головним прапором козацької держави було червоне полотно із зображенням Архангела Михайла. Великий прапор (корогва) Січі описувалися так: "На одній стороні на червоному тлі Архангел Михайло, на іншій - білий хрест, золоті сонце, півмісяць і зірки".
⚔️У роки національно-визвольної війни 1648–1657 років козацьке військо використовувало прапори різних кольорів. Очевидець штурму козаками м. Гомеля в 1651 р. писав: "О 8 годині рано при зміні варти побачили спершу корогву червону з білим хрестом і білою обвідкою, потім показалася друга, червона корогва, а коло неї – три білі і дві чорні, і дві жовто-блакитні".
🌞Традиційними мотивами козацьких знамен були блакитні полотнища з золотими чи жовтими зображеннями гербів, небесних світил, зброї, постатей святих тощо. Лицева сторона полкових і сотенних корогв була національною емблемою з зображенням козака у золотому чи жовтому щитовому полі на блакитному полотнищі, а зворотна – полковою чи сотенною емблемою відповідного кольору з встановленим зображенням. Часто на козацьких знаменах золотом вишивався образ Покрови – Пресвятої Богородиці Діви Марії – заступниці козацтва, Запорозької Січі.
🇺🇦 Під час походів прапор завжди майорів на чолі війська. А під час битв біля корогви точилася запекла боротьба, бо втрата прапора для козаків означала поразку. Корогва, як і всі інші клейноди була обов’язковим атрибутом усіх козацьких ритуалів. У бою, та під час найбільших урочистостей гетьманська корогва свідчила про присутність гетьмана. Після винесення корогви із січової церкви починали скликати і проводили раду козацьку. Під час похорону гетьмана за труною несли схилену корогву. Почесними охоронцями корогви були генеральні, військові, полкові, курінні та сотенні хорунжі.
⚜️Корогва входила до складу клейнодів, тобто атрибутів влади козацької старшини, які після відродження в середині ХVІІ століття української державності стали державними символами.
Вівторок, 20 Серпня 2024 15:27 | Переглядів: 254