Новини
КУЛЬТУРНИЙ БЛОК. ЧАСТИНА 12. РОДИННИЙ ОБЕРІГ УКРАЇНЦІВ
🧶🧍♀️Кожна культура має свої власні обереги, традиційні образи та тотеми. 🇺🇦 Одним з найпоширеніших предметів-оберегів в Україні є лялька-мотанка. Зустрічаються ляльки-обереги для будинку, родинного вогнища, для захисту дітей та господарства від злих сил та лихого ока та багато інших.
⏳Перші ляльки-мотанки з’явилися приблизно п’ять тисяч років тому. Їх назва пішла від слова «мотати». Головна відмінність мотанки вид звичних ляльок – відсутність обличчя. Тобто обриси обличчя на ляльках-мотанках представлені у вигляді переплетень різноколірних ниток, у вигляді хреста, який символізував сонце у слов’янській культурі. 👀Очі ніколи не зображувалися на обличчі, адже наші предки вірили, що очі людини - це своєрідний портал між нашим світом та потойбіччям, через який може прийти недобрий дух.
🟡🔵 Оскільки наші предки вірили в особливе значення мотанок, кольори, з яких виготовлялися ляльки, також відігравали велике значення: жовтий - символізував Сонце та його життєдайну силу; червоний - захист від недоброго духу та хвороб; зелений - символ молодості, природи, здоров’я та відродження; блакитний або синій - нескінченний потік цілющої води; білий - символ чистоти, гармонії, що уособлював небеса; коричневий - означав родючість та зв’язок з Матір’ю-Землею. Під час створення ляльки-мотанки міг використовуватися як один колір, так і їх поєднання, залежно від того, для чого саме вона робиться, та що має символізувати.
📅 Виготовляти ляльку-мотанку як оберіг треба було тільки в «хороший» період (краще взимку). Невдалим часом були свята і вихідні: заборонялося створювати ляльок у п’ятницю та неділю, адже за віруванням наших предків ці дні належали богині жіночої працелюбності та рукоділля Макоші. Процес виготовлення мотанки повинен займати один день, не більше. Тому всі необхідні елементи готовилися майстринями заздалегідь. Не можна було мотати ляльку-оберіг вночі.
🙌 Українці вірили, що в ляльці присутній дух роду, який й оберігає членів своєї сім’ї від всіляких негараздів, передає вікову мудрість та знання прийдешнім поколінням.
Правила, традиції та секрети виготовлення таких ляльок передавалися з покоління в покоління, від матері-донці. Доволі довгий час, та й понині в деяких областях України існує звичай на весілля дарувати донці ляльку- мотанку. Така весільна лялька стає оберегом для нової сім’ї та їхньої домівки. Святкова мотанка Наречена створювалася у вигляді молодої дівчини у весільному вбранні. Для неї використовували мережива і дорогі тканини. До неї приплітали косу, яка символізувала довге подружнє життя. Її не показували нікому до весілля і не дозволяли нікому чіпати. Подаровану на весілля ляльку молодята зберігали протягом усього життя.
🤱Коли хворіли діти, їм давали нову, спеціально зроблену мотанку. Нова лялька повинна була ввібрати недуг хворої дитини. Після того, як дитина з нею пограється, її знищували. Також існувала традиція, коли замість дитини, яка вже виросла з колиски, класти туди ляльку-мотанку, поки не народиться інша дитина. Така маніпуляція робилася аби вберегти колиску від нечистої сили, яка могла поселитися там.
🚙 Вирушаючи в далеку дорогу люди брали з собою мотанку Подорожницю - вона була покликана допомогти в дорозі і гарантувати повернення додому. Щоб в будинку було багато дітей і не переривався рід, робили мотанку Родючість. Вона оберігала родину від усіх негараздів. Мотанку-Берегиню асоціювали з образом Матері - символом турботи, любові й збільшення достатку. Тому її завжди зображували з покритою головою, великими грудьми та хрестом на обличчі. Вона приносила до хати добробут та щасливу долю.
🇺🇦 Лялька-мотанка є частиною культури та традицій українського народу, яка символізує добробут та надію на краще. Це могутній оберіг свого власника, який здатен захистити його від всякого зла та принести гарну вдачу, достаток і здоров’я.
✍️ Матеріал підготовлено відділом культури та туризму виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради
Четвер, 01 Серпня 2024 13:53 | Переглядів: 264