Архів новини (до травня 2023 року)
НІМЕЦЬКИЙ ОСТРІВ

Це не Атлантида, про існування якої - була чи не була - сперечаються вчені світу ось вже протягом століть ...
Німецький острів - наш, Кам'янський, він і зараз є, правда невидимий, похований водами Каховського водосховища. Де він знаходиться і чому у нього така незвичайна для нас, жителів України, назва? І чому люди старшого покоління в своїх спогадах віддають йому стільки поваги?
✏️Про острів нам колись розповів старожил нашого міста Віктор Федорович Коваленко:
«Він знаходиться недалеко від проспекту 9 Травня, перпендикулярно до дамби, на відстані 800 метрів в сторону Марганця. Зараз він прихований водою, але не розмитий нею і підноситься над дном Каховського водосховища на 5-6 метрів. Палкі шанувальники острова за допомогою важків встановили його стан під водою.
Свого часу на ньому буйно росли високі верби, що посилювало його велич і красу. Сам острів невеликий, в довжину 150 - 200 метрів, завширшки - до 50. Він розташовувався вздовж за течією річки Конки. У літні місяці рівень води в Конці значно подрібнювався і з боку Кам'янки можна було пройти на острів по коліна в воді, а то і того менше. По інший бік острова Конка залишалася глибокою. З перших метрів починалася глибина, з кожним метром в сторону Марганця посилювалась течія. У цьому місці ширина до протилежного берега була в межах 80-ти метрів. Чим ближче до протилежного берега, тим сильніше була течія. При наближенні до того берега плавця, при русі вперед на 1 метр, відносило вниз за течією метрів на 7 і більше! Так що від плавця були потрібні тут великі зусилля, щоб не бути винесеним в води Дніпра. Вражала чистота води і повітря.
✔️Про походження назви.
У лютому 1944 року, коли погнали загарбників, тоді ще з Кам'янки на Дніпрі, наше командування поставило завдання не дати німцям можливості піти на Нікополь, знищити їх на нашій Кам'янській землі. З цією метою розбомбили споруджений німцями міст. Вони шукали інші шляхи. Підкупила їх і невелика ширина річки Конки в районі острова. Але глибина і сильна течія стали причиною загибелі багатьох і багатьох гітлерівців. Звідси і назва - Німецький.
Ніхто і ніколи не намагався змінити назву. Нехай воно залишається на віки і буде пересторогою для тих, хто з мечем до нас приїде, бо від меча і загине.
У людей похилого віку нашого міста на устах Німецький острів. На фоні величі і краси острова якось залишається не помічене, поруч розташоване, величне творіння природи - наша кам'янська коса. Багато хто волів відпочити на ній. Вона починалася в яких - то десятках метрів від німецького острова вниз за течією Конки і простиралася майже до іншого острова - японського. Це приблизно метрів 700 - в довжину і 50-70 - завширшки. На ній був кришталево-білий (не жовтий, не сірий, а справжній білий) пісок. Глибиною до 1 метра і більше. Дивишся на нього - і від білизни і відбитого світла очі закриваються. Краса - неймовірна!
За 60 років тісного спілкування з Кримом, я неодноразово бував на всіх його курортах, довелося відпочивати і в Гаграх, але такої гарної, сліпучобілої коси я не зустрічав ніде!
Наявність тепла і світла, води Дніпра, Конки і її приток, лиману, велика кількість фруктів і винограду, овочів, риби, краса і чарівність німецького острова, багата рослинність - ось, що приваблювало відпочиваючих в Кам'янку на Дніпрі. Приїжджали і приїжджали до нас відпочити люди з Москви, Ленінграда, Києва, з багатьох інших міст і інших населених пунктів України, Білорусі та Росії. Ми чули слова вдячності і подяки і людям і природі, і Дніпру, і Конці. Багато поверталися до нас з року в рік, протягом тривалого часу.
І в пам'яті людини назавжди залишиться те, чого забути не можна. Для нас, дітей війни, людей, яким хоч єдиний раз вдалося побувати на нашому німецькому острові, його величний вигляд назавжди залишиться в пам'яті!»
За матеріалами Кам'янсько-Дніпровського міського історико-археологічного музею

П'ятниця, 01 Травня 2020 10:12 | Переглядів: 387