Новини
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ВІДКЛЮЧЕНЬ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
Проблеми з електропостачанням – це наша реальність. До можливого його відключення треба бути готовим будь-коли. Вже маємо сумний досвід життя без світла за графіком та без графіка.
Навіщо потрібна підготовка до блекауту?
Маса проблем виникає навіть за невеликих перебоїв у подачі електрики. А що тоді говорити про добу або більше без світла. Відсутність освітлення - далеко не найгірше з того, що трапляється під час блекауту. Здається, що руйнується весь звичний спосіб життя:
• За кілька годин зникає сигнал зв'язку та мобільний інтернет – на станціях провайдера розряджаються аварійні акумулятори.
• Без інтернету не працює інтернет-банкінг – швидше за все карткою в магазині скористатися не вдасться. Тому, на випадок блекауту рекомендується мати запас готівки на 2-3 дні – подбайте про це заздалегідь, особливо якщо ви звикли розраховуватися банківською карткою.
• Перестануть працювати всі домашні електроприлади: влітку ви одразу відчуєте проблеми з холодильником, вам бракуватиме прохолодного повітря від кондиціонера, взимку – відчуєте проблеми з опаленням.
• З крана припинить текти вода – напір у мережі створюється за допомогою електронасосів.
• Перестануть працювати ліфти – кожен вихід із дому стане проблемою для мешканців не лише висоток.
• Відразу помітні проблеми з можливістю переміщення містом – практично всі види транспорту залежать від електрики.
У групі підвищеного ризику сім'ї із маленькими дітьми або люди з інвалідністю. Також величезна біда, якщо людина не може скористатися, наприклад, інгалятором або ще якимось життєво необхідним медичним приладом. Навіть власники домашніх тварин мають свої специфічні проблеми.
До можливого блекауту готуємося заздалегідь!
Всіх перерахованих вище та інших можливих проблем з відключенням електрики, на жаль, не уникнути – і це залежить зовсім не від нас. Тому до можливого блекауту треба підготуватися заздалегідь – закупити все необхідне та продумати план дій. Потрібно у спокійній обстановці зібратися з думками, оцінити критичні потреби вашої сім'ї, щоб створити «недоторканний запас» (НЗ) на випадок блекауту і на цей час забезпечити енергонезалежність по максимуму.
Нехай у вас у будинку на випадок блекауту буде підготовлений набір предметів першої необхідності – такий собі аналог «тривожної валізки», але більш об'ємний. Частина речей у вас, швидше за все, є на господарстві, але треба провести ревізію і скласти список того, що потрібно купити на випадок відключення світла.
Запас продуктів
Зробіть запас їжі та води щонайменше на 2 дні. Продукти вибирайте тривалого зберігання – все те, що протягом місяця не псується у теплі та без холодильника. Це не обов'язково тільки тушкованка та Мівіна. Щоб харчуватися різноманітно, зробіть запас з консервів та концентратів – всі вони добре зберігаються при кімнатній температурі. Пам’ятайте і про вихованців – тримайте запас сухих кормів чи консерв.
Тепер про воду: фізіологічна норма на одного дорослого становить 2 літри питної води та до 10 л технічної – на гігієну та санітарні потреби. З питною все зрозуміло – потрібно купити запас води у пляшках. А з технічної дещо складніше, організувати зберігання такого резерву можна в коморі або на балконі.
Є ще один нюанс, який потрібно врахувати: якщо на кухні у вас встановлена електроплита, на випадок відключення світла вам знадобиться альтернатива. Найкраще заздалегідь придбати портативну газову плитку (і балон до неї). Це буде ще один крок до незалежності від електрики – на газу ви зможете готувати різноманітну їжу, кип'ятити чай та гріти воду для різних потреб.
Домашня аптечка
Навіть абсолютно здоровим людям на випадок блекауту потрібно мати мінімальний набір ліків та медичних засобів. Аптеки швидше за все працюватимуть на генераторах, але можливі проблеми з постачанням/логістикою. Тому краще подбати заздалегідь про запас медикаментів вашого постійного застосування. Пам’ятайте про бинти, антисептики та інші санітарні засоби.
Дуже бажано доповнити аптечку серветками та іншими засобами дезінфекції – за відсутності води часто мити руки буде дуже проблематично.
Зв’язок
В умовах війни дуже важливо стежити за новинами та підтримувати зв'язок із рідними та друзями. У разі блекауту може пропасти інтернет. Щоб не опинитися в інформаційному вакуумі, можна скористатися радіо. Для нього завчасно треба купити запас батарейок.
Якщо у вас підключений дротовий інтернет, заздалегідь поцікавтеся у провайдера – чи постачають вони послугу під час блекауту і чи є можливість перевести роутер на роботу від повербанку. Якщо, «так» – ви врятовані, залишилося тільки підготувати повербанк і докупити адаптер. Вибрати перехідник ви можете самостійно. На звороті роутера вказані характеристики.
Альтернативні джерела освітлення
Найпростіший варіант альтернативного освітлення без електрики – звичайні свічки. Коштують вони недорого. Горить свічка близько півгодини, але світло дає слабке. Користуватися ними потрібно дуже акуратно, в жодному разі не залишати без нагляду – дотримуйтесь правил протипожежної безпеки.
На щастя, є куди безпечніші способи альтернативного освітлення на випадок блекауту. На цей випадок є широкий вибір автономних світильників. За власними уподобаннями кожен може знайти підходящий варіант, як зробити освітлення без електрики – придбати ручний багатофункціональний ліхтарик або підвісний LED світильник із АКБ.
При періодичному відключенні електрики можна купити лампочку яка світить без електрики – LED девайс із вбудованим акумулятором. У звичайному режимі (робота від мережі) така лампа випромінює світло і одночасно заряджається. В автономному режимі (якщо немає світла) від батареї лампа працює до 4 годин. Якоюсь мірою застосування такого LED пристрою проблему освітлення вирішує, але не у разі блекауту. На цей випадок потрібно знайти автономне джерело освітлення.
Автономні джерела електроживлення можуть забезпечити до 8 годин безперервної роботи та більше. Щоб пережити блекаут, треба вибрати відповідний варіант альтернативного джерела живлення:
• Для освітлення кімнати без електрики можна використовувати LED світильники різного типу, у тому числі і на змінних акумуляторах: переносні LED ліхтарі, настільні лампи та гірлянди. Для них треба купити батарейки, які можна заряджати. Пам’ятайте, також, і про зарядний пристрій для цих батарейок – без нього під'єднати розряджений акумулятор до мережі не вийде!
• Власники авто можуть використовувати в побуті акумулятор від машини – підключати до нього прилади освітлення (наприклад, LED стрічку). А якщо до нього купити автомобільний зарядний пристрій для смартфона, то через USB-порт можна не тільки заряджати телефон, а й підключати освітлювальну LED техніку.
• Купіть павербанк на випадок перебоїв з електрикою - девайс дуже виручить і у разі блекауту. Місткості його батареї вистачає на кілька повних зарядів смартфона – це означає, що 3-4 дні енергетичної незалежності вам гарантовано! Повербанк можна використовувати не тільки для заряджання гаджета, але й підключити до нього LED лампочку або міні-вентилятор. До речі, є моделі повербанків із вбудованими ліхтариками – їх можна використовувати для автономного освітлення.
• Щоб запитати не лише низьковольтну освітлювальну техніку, використовують зарядні станції. Практично, той самий дуже потужний павербанк, але з додатковими опціями: основна відмінність від потужного повербанка - вбудований інвертор, який перетворює низьковольтну напругу постійного струму в змінний з параметрами силової мережі 220V. У зарядній станції є не лише порти під USB, а й вихід під розетку. До зарядної станції можна підключати практично будь-який побутовий прилад підходящої потужності – ноутбук через, комп'ютер, телевізор тощо. Є LED лампочка з різними режимами світіння. Так що наявність зарядної станції на господарстві допоможе вам пережити блекаут із меншими втратами.
Сонячні панелі та електропідстанції
• Географічні умови України дозволяють використовувати сонячні панелі для генерації електроенергії – у всіх регіонах та практично у будь-яку пору року. Енергія сонячних променів перетворюється на електричний заряд, потім у вигляді електричного струму подається на світильник, а надлишок заряду накопичується в акумуляторній батареї.
• Для організації альтернативного освітлення без електрики ідеально підійде установка сонячної електростанції – до комплекту входить кілька фотопанелей, ШІМ контролер, інвертор та акумулятори. Але така модернізація електросхеми потребує значних вкладень і підходить для приватних будинків. До того ж у разі відключення електрики швидко розгорнути СЕС із десятка сонячних панелей просто нереально.
• Зовсім інша річ – мобільні сонячні батареї! Такі міні електростанції радимо придбати навіть міським жителям: сонячні панелі можна розмістити в будь-якому добре освітленому місці – на стіні, на даху будинку, закріпити на консолі.
Генератори
• У власному будинку чи на дачі, у випадку відключення електрики, генератор допоможе пережити тривалий блекаут майже непомітно. Промисловість випускає генератори під різні типи палива. Вибирають генератор за номінальною потужністю (кВт) та ємністю бака для бензину (л). Вам знадобиться лише кілька хвилин, щоб у разі аварійного відключення електроенергії за допомогою генератора відновити подачу електрики для вашого будинку.
Всі перераховані вище джерела автономного електроживлення потрібно використовувати з урахуванням умов застосування – наприклад, бензиновий генератор не годиться для міської квартири (насамперед через вихлопні гази).
Декілька порад: як пережити блекаут з мінімальними наслідками для ментального здоров’я.
Чим зайнятися, коли немає світла
Відключення електроенергії це дуже неприємно та викликає багато незручностей, але з відключенням світла у вас з'являється можливість більше часу проводити з сім'єю, адже під час блекауту всім потрібна емоційна підтримка. Не треба впадати в паніку з думками «ах, що робити», коли вимкнули світло – завжди можна придумати, чим зайнятися з користю для всіх членів сім'ї:
• Що робити, коли немає світла та інтернету? Як варіант, запаліть свічки і дістаньте настільну гру, в яку можна грати всією родиною. Позитивні емоції від колективного відпочинку всім забезпечені!
• Якщо у вас є підручні матеріали та мінімальний рівень знань з електротехніки, можна провести майстер-клас на тему «як зробити нічник без електрики» – зібрати найпростіший LED-світильник із живленням від павербанку. Чим не чудовий варіант корисного дозвілля!
Відключили електрику: що робити – правила виживання
Недостатньо знати, як підготуватися до блекауту, та закупити на цей випадок усе необхідне. Щоб пережити відключення світла з мінімальними втратами, важливо засвоїти та виконувати певні правила:
• Не потрібно впадати в крайнощі і сидіти в темряві – організуйте аварійне освітлення в тих кімнатах, де ви найчастіше знаходитесь. Щоб створити м'яке підсвічування та спокійну атмосферу, використовуйте неяскраві світлодіодні лампочки або LED стрічку – так можна створити цілком прийнятне світло в квартирі від акумулятора або павербанка.
• Щоб заощаджувати електрику, постарайтеся організувати день так, щоб вся діяльність проходила по можливості в одній кімнаті. Якщо для її освітлення використовувати лампочки з відбивачами, хорошого рівня освітленості вдасться досягти навіть за мінімальної витрати енергії.
• Економити треба не тільки електрику, а й тепло. Утепліть вікна, встановіть тепловідбивний екран за батарею.
• Холодильник або морозильна камера добре тримає температуру в межах доби (треба тільки рідше відчиняти дверцята).
• Задля економії води та підтримки гігієни використовуйте вологі серветки – їх запас виручить вас і у разі блекауту.
• Не зайвим буде нагадати, що заряд телефону та інших девайсів слід тримати на максимумі – зараз не час думати про правильне заряджання батареї.
• Кожен повинен знати, де знаходиться найближчий пункт Незламності (а краще кілька) і ті послуги, які можна отримати у цьому пункті на місці.
Важливий момент: якщо ви зібралися заряджати свої гаджети в пункті Незламності, захопіть з собою подовжувач (мережевий фільтр) з трійником – у вашому розпорядженні швидше за все буде лише одна розетка і три девайси заряджати доведеться цілий день.
Блекаути можуть бути викликані різними причинами і статися будь-якої миті. Сьогодні ж кожен має бути готовим до таких ситуацій і знати, як з ними справлятися. Не чекайте, коли блекаут застане вас зненацька, підготуйтесь до нього заздалегідь.
Середа, 20 Листопада 2024 09:32 | Переглядів: 234