Новини
ДОВІДКА ВПО І ДОПОМОГА НА ПРОЖИВАННЯ ВПО: РОЗПОВСЮДЖЕНІ МІФИ
🎓 Юристи "Юридичного порадника для ВПО" розповіли та спростували найбільш типові і розповсюджені міфи, що сформувалися навколо довідки ВПО і допомоги на проживання ВПО. Отже:
1️⃣ Людина набуває “статусу” внутрішньо переміщеної автоматично – ❌ Міф.
👉 Для цього слід звернутися за оформленням довідки ВПО (онлайн у Дії або через орган соціального захисту населення, ЦНАП тощо).
2️⃣ Людина стає внутрішньо переміщеною у разі будь-якого переміщення територією Україні - ❌ Міф.
👉 Важливо памʼятати, що не будь-яке переміщення є таким, що надає право на довідку ВПО. 📅 З 1 серпня 2023 р. право на довідку ВПО мають:
🔹особи, які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих рф територій, включених до Переліку (щодо яких не визначено дати завершення бойових дій/тимчасової окупації);
🔹особи, у яких внаслідок збройної агресії рф зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення.
Простими словами, має бути особлива підстава для переміщення. Наприклад, перемістившись із Кіровоградської області до Львівської особа не буде вважатися ВПО (окрім випадку, коли має місце руйнування житла) та не зможе отримати одноіменну довідку.
3️⃣ Переміщення за кордон із небезпечного регіону та/або за умови руйнування житла дозволяє отримати довідку ВПО і претендувати на допомогу ВПО в Україні - ❌ Міф.
👉 Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
🟡 Із самого визначення “внутрішньо переміщена особа” слідує, що це поняття стосується виключно людей, що знаходяться на території України, тобто переміщуються в межах нашої держави.
У разі виїзду за кордон такі особи вже не є внутрішньо переміщеними. Їх статус буде регулювати законодавство країни перебування та найчастіше матиме назву “тимчасовий захист”.
4️⃣ Людина, яка мала довідку ВПО, залишається ВПО у разі виїзду за кордон - ❌ Міф.
👉 Відповідно до чинного законодавства довідка скасовується у разі, але не виключно:
🔸виїзду на постійне місце проживання за кордон;
🔸на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання.
❓Чи можна вимушений виїзд шукачів тимчасового захисту вважати виїздом на постійне місце проживання - це дискусійне питання. У той же час, довідка однозначно підлягає скасуванню на підставі інформації про відсутність особи за місцем обліку як ВПО понад 60 днів.
🔸Отож, якщо Ви маєте довідку ВПО і не отримуєте виплати, то у разі виїзду за кордон на строк понад 60 днів, довідку ВПО рекомендовано скасувати (це можливо зробити онлайн у Дії). Якщо Ви не скасуєте довідку самостійно, довідка буде скасована органом соцзахисту у разі виявлення, що Ви не проживаєте за місцем обліку як ВПО.
👆Якщо ж Ви отримуєте виплати, рекомендуємо ознайомитися із Міфом 5
5️⃣ Людина, яка мала довідку ВПО, отримувала виплати ВПО, має право надалі отримувати виплати у разі виїзду за кордон - ❌ Міф.
👉 Якщо особа перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом 6 місяців отримання допомоги, вона зобов’язана повідомити про це орган соціального захисту населення, у якому перебуває на обліку, оскільки такий факт є підставою для припинення виплат.
🔹Якщо людина не повідомить про такий факт, то виплати будуть припинені органом органом соціального захисту населення.
🔸Якщо ж буде встановлено, що людина отримувала виплати за періоди, коли вже не мала на них права, то органом соцзахисту населення буде предʼявлена вимога про повернення коштів.
П'ятниця, 09 Серпня 2024 11:57 | Переглядів: 240