Новини
КУЛЬТУРНИЙ БЛОК. ЧАСТИНА 40. ДЕНЬ ВЕСНЯНОГО РІВНОДЕННЯ: ЧАС НОВИХ ПОЧИНАНЬ

🌞Наші предки відчували тісний зв’язок із природою і, коли ще не було календарів, весну відзначали за Сонцем. Саме Сонце було для них орієнтиром, за яким вивіряли всі найважливіші події року.
20 березня настає День весняного рівнодення, який наші пращури вважали перемогою світла над темрявою. У народі день прозвали Сонцеворотом. У цей час тривалість світлового дня дорівнює тривалості ночі. Далі дні стають довшими, а ночі - коротшими. В давні часи вважалося, що з цього часу починаються оновлення в природі: тане сніг, набухають бруньки, птахи повертаються з півдня, гримить перший весняний грім.
На День весняного рівнодення припадала маса обрядів, які закликали до швидкого приходу весни і тепла. Господині в цей день традиційно пекли булочки або печиво у формі птахів-жайворонків. Це птахи з тіста, яких традиційно зав’язували на вузлик, робили вічка, для яких використовували чорний перець, а також крила. Важливим був саме вигляд виробу - птах у польоті. Люди щиро вірили, що таким чином вшановують та закликають весну до повернення. Була також традиція підкидання здобного «жайворонка»: солодку фігурку підкидали вгору якомога вище. Якщо вдавалося потім її зловити, то це обіцяло людині удачу протягом всього року. Також у булочки перед випічкою ховали різні дрібниці - ягідку, нитку, цибулину. За тим, що кому попадеться, визначали його подальшу долю.
Існувала традиція зранку йти в ліс, нести пироги та вареники, розкладати їх на пеньках та святкувати. Також у день весняного рівнодення завжди був ярмарок. Коли люди йшли на нього, то співали й танцювали, брали участь у різноманітних іграх: перетягували канати, демонстрували силу і спритність. Дівчата в день весняного рівнодення співали пісні-веснянки, а чоловіки розпалювали багаття - через них стрибали самі і водили худобу, щоб не хворіти.
Надвечір на площі міста або села палили багаття. Намагалися зробити його якомога вищим і яскравішим, тому що вірили, що це є запорукою довгого і щасливого життя. Завершувалося святкування тим, що хлопці та дівчата котили з пагорбів охоплені полум’ям колеса, що були символами Сонця.
✍️Матеріал підготовлено відділом культури та туризму виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради


Четвер, 20 Березня 2025 17:56 | Переглядів: 230