Новини
ЛЕПТОСПІРОЗ. ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ ІНФОРМУЄ

Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Її особливість у тому, що вона пошкоджує кровоносні судини (капіляри) організму та може призвести до ураження печінки, нирок, м’язів, та супроводжується тривалою лихоманкою. Летальність лептоспірозу становить близько 20%. Це ще раз підкреслює необхідність негайно звертатися по медичну допомогу і розпочинати лікування лептоспірозу якомога швидше. Захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше - гризунів. Від зараження до перших симптомів минає від двох днів до чотирьох тижнів. Лептоспіроз зазвичай починається з різкого підняття температури тіла – саме тому його дуже легко сплутати з ГРВІ: грипом чи COVID-19. Серед симптомів: головний біль та біль у м’язах, блювання та діарея, озноб, жовтяниця, почервоніння очей та висипання. Водночас захворювання у людини може протікати безсимптомно.
Заразитися лептоспірозом можна через:
- контакт із сечею (або іншими біологічними рідинами, крім слини) інфікованих тварин;
- контакт із водою і ґрунтом, забрудненими сечею інфікованих тварин;
- вживання їжі або води, забруднених сечею інфікованих тварин;
- під час купання в заражених водоймах, риболовлі, на територіях, що зазнали повені, під час догляду за хворими і інфікованими тваринами тощо.
Найчастіше резервуаром збудника лептоспірозу в Україні є сірі щурі та польові миші. Також переносниками інфекції можуть бути бабаки, собаки, велика рогата худоба, свині та коні. Є професійні групи з підвищеним ризиком зараження - люди, які працюють з тваринами або на природі, зокрема тваринники, меліоратори, працівники м'ясокомбінатів, робітники очисних споруд і каналізації, мисливці, рибалки, шахтарі.
Як уникнути лептоспірозу?
- уникайте водойм, в якості води в яких ви не впевнені, не рибальте в них;
- вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу, робіть це регулярно;
- уникайте контактів із хворими та інфікованими тваринами;
- проводьте дератизацію приміщень за першої потреби.
За перших симптомів хвороби одразу звертайтесь до лікаря!
Вівторок, 15 Липня 2025 09:44 | Переглядів: 224