Новини
ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДТРИМУВАТИ ВЕТЕРАНІВ ТА ВЕТЕРАНОК ПІД ЧАС РОЗМОВИ: ЧОТИРИ ГОЛОВНІ ЕТАПИ

Розмова з ветеранами та ветеранками, які мають травматичний досвід та потребують психологічної підтримки, зазвичай проходить через чотири етапи: контакт, розповідь, осмислення і мовчання. Їх не можна прискорювати, адже перехід від одного до іншого може відбуватися лише тоді, коли людина сама буде до цього готова. Ваше ж завдання — бути поруч і створити умови, щоб ця готовність з часом виникла.
Цього можна досягти, використовуючи деякі рекомендації від БФ “Як ти, брате?”, відповідно до етапів вашої розмови.
1. Етап контакту
Покажіть, що ви безпечна людина, якій згодом можна довіритися.
- Ви безпечні, якщо зайняті своєю справою. Це має бути проста справа, що не потребує повної концентрації: приготування їжі, миття посуду, впорядкування простору. Уникайте дій, які повністю відвертають увагу від контакту з людиною, тому що інакше ви не зможете дати їй свою присутність.
- Ви безпечні, якщо вам теж потрібна допомога. Попросіть людину про щось нескладне — це дозволить їй відчути свою значущість і стане природним приводом для діалогу.
- Будьте зрозумілими. Говоріть спокійно і просто — не про свої переживання, а про те, що вже сталося, що ви робите зараз і які маєте плани. Без оцінок та емоцій. Людина відчує стабільність і краще зрозуміє ваші наміри.
2. Етап розповіді
Коли людина готова говорити, головне - дати їй простір і підтримати у спробі висловити складне.
- Підтримуйте контакт погоджуючись. Для цього ви можете використати прості фрази на кшталт: “Так”, “Розумію”, “Я з тобою”, “Співчуваю”. Вони показують, що ви поруч, не засуджуєте та чуєте. У розмові про складний досвід людина схожа на метелика, який прилетів на світло багаття, але якщо підлетить надто близько, то обпечеться.
- Поверніть до безпечного простору, якщо стає важко. Запитайте про щось із минулого, що вже відбулося і було осмислене. Це допоможе зняти напруження і зберегти контакт.
3. Етап осмислення
На цьому етапі людина формує власні висновки і може питати вашу думку. Але ваша роль — не радити, а підтримувати її в пошуку.
- Визнайте свою некомпетентність. Скажіть: “Мені важко сказати, я там не був(ла)” або “Можливо, так і є”. Це дає людині свободу думати самостійно.
4. Етап мовчання
Коли слова вичерпано, настає тиша, коли треба просто бути поруч. Це не кінець розмови, а її найглибший етап.
- Продовжуйте свої справи та будьте поруч.
Не втручайтесь ні діями, ні словами. Але й не тривожте людину своїм напруженням, мімікою чи жестами, тому що прийняття та засвоєння досвіду вже відбувається всередині неї. Довіртесь цьому процесу, який насамперед залежить не від вас, а від самої людини.
Проєкт "Як ти, брате?" - волонтерський проєкт, покликаний зібрати найкращі практики того, як зберігати стосунки, відновлювати контакт та надавати підтримку одне одному під час війни, та поширити ці практики серед всіх українців, як військових, так і цивільних.
Посібники і лекції безкоштовні.
Посібники ви можете завантажити на сайті або ж замовити у друкованому вигляді (сплатити потрібно буде лише за доставку Новою Поштою) за посиланням: https://yakty.com.ua/shop.
Мінветеранів
Вівторок, 01 Липня 2025 13:23 | Переглядів: 10