Новини
КУЛЬТУРНИЙ БЛОК. ЧАСТИНА 44. «КОД НАЦІЇ»

Так називають українську вишиванку. І це не просто красиві слова. Наші предки вірили, що вишита сорочка оберігає людину від недобрих думок і заздрісних поглядів поганих людей. Здавна українська вишиванка служила як прикрасою й оберегом, так і своєрідним документом, за яким можна було визначити, з яких країв родом власник вишиванки. У залежності від історичного регіону України деталі і тематика орнаменту вишиванок відрізнялися.
Для Запорізького краю характерна своя неповторна і оригінальна вишиванка, а історія її зародження датується минулими століттями.
Витоки вишиванки ведуть до Запорізької Січі, у ті часи, коли українські козаки-характерники боронили рідну землю від ворогів. Вишита сорочка як оберіг рятувала мужніх воїнів від смерті в бою, гріла душу на чужині та зцілювала рани. Козаки вірили, що вишиті на полотні знаки мають могутню силу, забезпечують звʼязок із рідною землею, надають їм наснагу до перемоги.
В орнаменті вишивки Запорізького краю характерними були великі рослинні та геометричні орнаменти в червоно-чорній гамі. Найбільш поширеними мотивами були трикутники, квадрати, ромби та хрестики. Всі ці елементи надавали вишиванці особливого шарму та неповторності. Домінуючим кольором в вишивці нашого краю виступав все ж червоний.
Найпоширенішими рослинними елементами були калина, ружі та інші. Калина – це дерево усього українського роду. Його зображення найчастіше пов’язували з красою та процесом зародження Всесвіту. Ягідки калини мають значення крові невмирущого та непереможного народу.
Здебільшого на вишиванках містились мотиви квітів (маку та троянди). Мак здавна використовується в українських оберегах – він має чарівну силу і захищає від зла. Троянда – улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати, адже квітка ця нагадує Сонце. Візерунки з трояндами означали безперервний сонячний рух з вічним оновленням.
Запорізька вишивка має великий культурний та історичний потенціал, адже вона є частиною української культури та мистецтва, а також показує багатство та різноманіття нашого народу.
✍️ Матеріал підготовлено відділом культури та туризму виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради


Четвер, 01 Травня 2025 18:13 | Переглядів: 232