Офіційний сайт Кам’янсько–Дніпровської міської ради Василівського району Запорізької області

Розділи

Корисні посилання

Календар

« Квітень 2025 »
Пн   7 14 21 28
Вт 1 8 15 22 29
Ср 2 9 16 23 30
Чт 3 10 17 24  
Пт 4 11 18 25  
Сб 5 12 19 26  
Нд 6 13 20 27  

Пошук

Новини

ПРОФІЛАКТИКА СКАЗУ

👉 Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб інформує.

🔺Через війну багато домашніх і свійських тварин залишилися покинутими на територіях ведення бойових дій. Без належного догляду та вакцинації вони можуть бути потенційними носіями вірусу сказу. Дикі тварини мігрують із небезпечних зон до спокійніших територій. Також бойові дії значною мірою завадили провести профілактичні заходи у більшості областей України — планові вакцинальні кампанії для домашніх і диких тварин, а також контроль за популяцією безпритульних тварин. Все це створює підвищені ризики для погіршення епідемічної ситуації, повʼязаної зі сказом.

❓Що таке сказ і які його симптоми? Сказ (рабієс, гідрофобія) — це смертельне вірусне захворювання, що вражає центральну нервову систему людини та теплокровних тварин. Захворювання спричинене вірусом родини Rhabdoviridae, роду Lyssavirus. Інкубаційний період сказу зазвичай становить від 1 до 3 місяців, але може бути від семи днів до понад року, залежно від місця укусу, властивостей вірусу та особливостей імунної системи людини. Найшвидше розвивається хвороба, якщо укус інфікованої тварини стався в голову та шию.

👥Основні симптоми розвиваються після інкубаційного періоду: гарячка, головний біль, неспокій, гідрофобія (страх води), аерофобія (страх протягів, повітряних потоків), галюцинації, агресія, параліч, кома. Якщо з’явилися симптоми, врятувати людину неможливо, і хворий помирає. Тому надзвичайно важливо почати постконтактну профілактику (ПКП) сказу відразу після контакту з потенційно інфікованою твариною, до появи симптомів. ПКП може передбачати тільки вакцинацію або одночасне введення імуноглобуліну за призначенням лікаря. Без лікування сказ завжди призводить до смерті. З метою профілактики вакцину проти сказу вводять групам високого ризику — ветеринарам, лісникам, кінологам та ін. Для доконтактної та постконтактної профілактики застосовують одну й ту саму вакцину — антирабічну, проте за різними схемами. Вірус сказу передається через слину інфікованої тварини, найчастіше під час укусів. Однак можливе зараження через подряпини або потрапляння слини на слизові оболонки чи відкриті рани. Інші шляхи передачі (наприклад, аерозольний у печерах з великими колоніями кажанів) є вкрай рідкісними, і для України це мало актуально. Зараження сказом можливе навіть під час контакту з мертвою інфікованою твариною — наприклад, через порізи чи подряпини під час розбирання туші або зняття шкури, а також під час потраплянні слини загиблої тварини на пошкоджену шкіру. Людина не може бути безсимптомним носієм вірусу сказу.

👆Якщо вас вкусила тварина, негайно:
🔸Негайно промийте рану водою з милом 15 хвилин або довше.
🔸Обробіть антисептиком, що містить 70% спирту, або 5%-розчином йоду.
🔸Якомога швидше зверніться до лікаря.
🔸Якнайшвидше отримайте антирабічну постконтактну профілактику — бажано протягом 24 годин після укусу. Чим пізніше це зробити, тим вищий ризик інфікування сказом.

👆Важливо: навіть якщо після укусу тварини, що поводилася підозріло, на шкірі немає значних пошкоджень, все одно потрібно звернутися до лікаря. Вірус сказу у слині хворої тварини може потрапити в організм людини навіть через мікроушкодження на шкірі. Тому якщо вас обслинила тварина з підозрілою поведінкою, потрібно також звернутись до лікаря. Кількість ін'єкцій, необхідних для запобігання за сучасними схемами вакцинації, — всього п’ять протягом 28 днів, по одному в нульовий день під час звернення до лікаря, а потім на третій, сьомий, 14-й і 28-й день.

🙌 Будьте здорові та обізнані.



Понеділок, 24 Березня 2025 13:18 | Переглядів: 223

Офіційні сайти держ установ