Офіційний сайт Кам’янсько–Дніпровської міської ради Василівського району Запорізької області

Розділи

Корисні посилання

Календар

« Грудень 2024 »
Пн   2 9 16 23 30
Вт   3 10 17 24 31
Ср   4 11 18 25  
Чт   5 12 19 26  
Пт   6 13 20 27  
Сб   7 14 21 28  
Нд 1 8 15 22 29  

Пошук

Новини

КУЛЬТУРНИЙ БЛОК. ЧАСТИНА 21. КОЗАЦЬКИЙ ОДЯГ

💪Козацька культура відзначалася великою самостійністю та патріотизмом. Вона проявлялася у специфічному способі життя, військових традиціях, звичаях та обрядах. Козаки відомі також своєю мовою, козацькими піснями та легендами, які передавалися з покоління в покоління.

❓Якими ми уявляємо козаків? Хвацькі парубки з оселедцями, у вишиванках та червоних, синіх чи зелених шароварах - такими ми їх бачили на сторінках шкільних підручників з історії. Та, виявляється, гардероб цих українців був набагато ширшим.

👞👔Козацький одяг був вишуканий, різноманітний, навіть з елементами аристократизму. Козаки були тогочасною державною та військовою елітою, які протистояли загарбницьким імперіям, що намагалися завоювати українські землі. Оскільки в Гетьманщині козацтво замінило собою шляхту, воно перейняло основні елементи її культури одягу - жупани, каптани, кунтуші, шуби-делії, вовняні штани, дещо схожі на сучасні джинси за кроєм: значно завужені - модний тренд, значною мірою запозичений з Угорщини. Під верхнім одягом козаки носили лише натуральні сорочки, які вважались ледь не спідньою білизною: з’являтися на людях у самій сорочці у добу козаччини вважалось непристойністю. Сорочки (кошулі) заможних старшин шили з німецького й нідерландського полотна, прикрашали гаптуванням, іноді мереживом. Парадний одяг запорізьких козаків виготовлявся з шовку та польського й англійського сукна - кармазину та оксамиту. Широкі пояси з матерії були невідривною деталлю костюма вищого козацтва України. Найпоширенішими серед запорожців були турецькі й перські пояси, які привозили вірменські купці. Пояси були від 2,6 до 6 метрів завдовшки, розшиті золотом та сріблом. До пояса чіпляли шаблю – символ вільного чоловіка.

А як щодо вишиванок та шароварів? З ними пов’язано багато міфів, створених романтичною літературою 19 століття та істориками тих часів. Образ козака в шароварах з’являється на межі 19 й 20 століть у книжках фольклориста Дмитра Яворницького, який спирався на пізні етнографічні джерела 18 століття. Образ підхопили театральні колективи, які закріпили в масовій свідомості постать запорожця - у велетенських червоних штанях, вишиванці та з оселедцем на голові. Сорочки, зазвичай із домашнього полотна, справді вишивали, але не такими густими візерунками, як тепер, а звичайною лляною ниткою.

Щодо шароварів, то вони поширилися під впливом турецької моди. Козаки носили шаровари лише впродовж короткого відтинку часу, коли вимушені були підпорядковуватись Росії. До цього в документах ми взагалі не зустрічаємо цього слова. Козаки доби Хмельниччини ні найменшого поняття не мали про шаровари. Вони носили завужені штани.

👟Яким тоді було взуття?
Козаки носили чоботи, які шили з телячої шкіри, більш дорогі - із сап’яну (дуже тонкої шкіри, переважно козячої), різних кольорів - червоного, жовтого. На ноги вдягали панчохи - в’язані або бавовняні. У морози на них намотували онучі, іноді підкладали солому. Заможні козаки часом взували боти - короткі чоботи-напівчеревики.

✍️Матеріал підготовлено відділом культури та туризму виконавчого комітету Кам’янсько-Дніпровської міської ради



Четвер, 24 Жовтня 2024 16:08 | Переглядів: 248